Student scholarship recipients

2017 scholarship recipients

Juan Alvarez Christian Bowers Memorial Scholarship and Hawkins Family Scholarship

Alexandra Anderson Mary Cardell Moore and Robert and Florence Cardell Memorial Scholarship in Forestry

Carly Andlauer John Fidler Scholarship Endowment

Christopher Armatas Doris & Kelsey C. Milner Memorial Scholarship and George E. Bright Memorial Scholarship

Amber Auld John Fidler Scholarship Endowment

Lindsey Barnard Wesley M. Dixon Scholarship for Out-of-State Students

Rajiv Bhartari Fay G. Clark Memorial Scholarship

Stephen Bollman Recreation Management Excellence Scholarship

Danica Born Ropp Russell M. Gates Memorial Scholarship and Samuel Cooper Howell Sylvester Memorial Scholarship

Jessica Brammer John Fidler Scholarship Endowment

Aevind Burgess National Smokejumpers Association Trail Maintenance Award

Korie Campbell Hawkins Family Scholarship

Lione Clare Robert S. Morgan Memorial Scholarship

Tynan Conner Samuel Cooper Howell Sylvester Memorial Scholarship

Leila Annie Cooper George E. Bright Memorial Scholarship

Lawrence Crofutt W.A. Franke Scholarship Fund

Justin Crotteau Edward F. Barry Memorial Scholarship, Kenneth P. Davis Scholarship and Wyman & Patricia Schmidt Family Endowed Scholarship in Forest Ecology and Silviculture

Amber Datta George E. Bright Memorial Scholarship

Connor De Angelis Hawkins Family Scholarship

John Drossart John Fidler Scholarship Endowment

Charles Early John Fidler Scholarship Endowment

Bailey Erickson James Salinas Memorial Scholarship

Michael Fazekas John R. Milodragovich Scholarship and Tom Spaulding Memorial Fund

Brittany Garner George & Mildred Cirica Graduate Student Support Fund

Dylan Gumminger Mary Cardell Moore and Robert and Florence Cardell Memorial Scholarship in Forestry

Logan Harsh Drew van Teylingen Scholarship

Kadie Heinle Burchenal Leadership Scholarship

Mateen Hessami Mike Barker Scholarship

Haley Hodge John Fidler Scholarship Endowment and Mr. and Mrs. A.M. Mikalson Scholarship

Elias Imadali Mr. and Mrs. A.M. Mikalson Scholarship

Kathryn Jacquet Wesley M. Dixon Scholarship for Montana Students

William Janousek Thomas H. Leik, Sr. Wildlife Biology Scholarship

Anne Jehle Blackfoot Forest Protective Association - Joe Sieminski Award

Daniel Jessop Peter C. Kotte Memorial Scholarship

Jordan Jimmie Fred H. Mass Scholarship

Luke Johnson W.A. Franke Scholarship Fund

Sawyer Johnson W.A. Franke Scholarship Fund

Marea Kuehl Melvin S. Morris Award

William Kulakoski John Fidler Scholarship Endowment and Richard J. Hansen Scholarship Fund

Rebecca Levandowski James A. (Smokey) Alexander Memorial Scholarship Endowment

Logan Lewis John Fidler Scholarship Endowment and Stacie Ann DeWolf Memorial Scholarship

Abigail Marshall Robert L. Dennee Scholarship

Arizona Martin W.A. Franke Scholarship Fund

Devin Martinez Mr. and Mrs. A.M. Mikalson Scholarship

Mariah McIntosh Worf Family Memorial Wilderness Scholarship

Jeremy McMurrin Aaron Caplan Scholarship

Peter Metcalf Graduate Scholarship in Natural Resource Conservation Policy and Mary Jane Landt Memorial Scholarship

Matthew Metz Wesley M. Dixon Graduate Fellowship

Adam Mitchell Les Pengelly Scholarship

Jessica Monis-Hernandez G.M. “Monk” DeJarnette Scholarship

Meghan Montgomery Alaback and Brewer Melipal Fellowship and Lisa Ann Fisher Memorial Scholarship

Magdalena Noriega Zane and Betty Smith Scholarship

Serena Sophia Nozawa Herman William Gabriel Scholarship

Sam Monroe Olson Benjamin Rosenberg Cohen Memorial Scholarship

Eric Palm W.A. Franke WBIO Graduate Fellowship

Jayden Peterson John Fidler Scholarship Endowment

Bridgit Prichard Charles L. Tebbe Forestry Scholarship

Amanda Preston College of Forestry Scholarship

Charlotte Reed John Richard Seiver Scholarship

Jaret Retterath Bill Greenwald Scholarship

Mary-Ellen Reyna Garrett Grothen Memorial Scholarship and John Fidler Scholarship Endowment

Megan Robbins SCIF Sables Susan & John Monson Hunting Heritage Schoalrship

Peter Schuldt Myrick-Hansen Memorial Scholarship

Erika Scofield Phil Janik Graduate Scholarship

Kyra Searcy Forestry Alumni Memorial Scholarship

Sarah Sells W.A. Franke WBIO Graduate Fellowship

Alanna Shaw Elenore & Donald Schofield Scholarship

Amelia Shields Jacques Manonian Memorial Scholarship

Brooke Skowyra George R. Myers Scholarship Fund

Troy Smith Westslope Chapter of Trout Unlimited Scholaship

Laura Stein Richard F. Johnson Legacy in Forestry & Conservation Scholarship

Riley Stevenson Ron Barger Memorial Scholarship

Savannah Stewart Soka’piiwa Scholarship

Daniel Stoken Dan Pletscher Scholarship for Avian Science

Tori Swope Susan Churchill Scholarship

Stratton Taylor Samuel Cooper Howell Sylvester Memorial Scholarship

Rebekah Tueller Howard C. Lee Memorial Scholarship

Dakota Vaccaro Wesley M. Dixon Scholarship for Montana Students

Wesley Vassau Russell Nagle Scholarship

Morgan Voss Zuuring/MAGIP Graduate GIS Scholarship

Sophia Weinmann Danny On Memorial Fund and Peterson Family Scholarship Endowment

Jack White Anthony B. and Edna Helding Evanko Scholarship

Jack Whittle Mr. and Mrs. A.M. Mikalson Scholarship

Taylor Wilcox George & Mildred Cirica Graduate Student Support Fund

Philip Williams George E. Bright Memorial Scholarship and Systems for Environmental Management Scholarship

Sydney Young Mary Cardell Moore and Robert and Florence Cardell Memorial Scholarship in Forestry and Westslope Chapter of Trout Unlimited Scholarship

Incoming Students

Madelyn Allovio Castles Brothers Scholarship

Cassidy Asing Mary Cardell Moore and Robert and Florence Cardell Memorial Scholarship in Forestry

Jamie Calderbank Mr. and Mrs. A.M. Mikalson Scholarship

Madeline Damon Hawkins Family Scholarship

Sky Gennette Castles Brothers Scholarship

Nicholas Hall-Skank Mr. and Mrs. A.M. Mikalson Scholarship

Dominic Noce Hawkins Family Scholarship

Marco Salvo Mary Cardell Moore and Robert and Florence Cardell Memorial Scholarship in Forestry

Ashley Sinclair College of Forestry Scholarship

Meghan Tabacek Drew van Teylingen Scholarship

Suzanne Weiner Mollie Iler Excellence Scholarship

Andrea Williams College of Forestry Scholarship

Lindsey Wooley Mr. and Mrs. A.M. Mikalson Scholarship

Other awards received by our students this year

Chris Armatas Bertha Morton Fellowship

Christine Brissette Montana Water Center Fellowship and American Water Resources Association Montana Chapter Meeting – First place poster

Lara Brenner Summerlee Foundation Grant and Collaborative Challenge Research Grant from the Interdisciplinary Collaboration Network of the Institute on Ecosystems

Leila Annie Cooper NASA Earth Sciences Fellowship

Amber Datta National Science Foundation East Asia and Pacific Summer Institutes for US Graduate Students

Danielle Fagre Boyd Evison Graduate Fellowship for the Greater Yellowstone Ecosystem

Shannon Forshee NSF Graduate Fellowship

Sarah Gaulke Philip L. Wright Research Awards

Jennifer Harrington American Indian Science and Engineering Society National Conference Travel Scholarship and UM Student Diversity Leadership Award

Mateen Hessami Native Science Fellowship and UM Student Diversity Leadership Award

Will Janousek U.S. Fish and Wildlife Service Directorate Resource Assistant Fellowship

Sonia Kinker PEO International Peace Scholarship

Rob Livesay Institute on Ecosystems Graduate Enhancement Awards

Cedar Mathers-Winn Philip L. Wright Research Awards

Peter Metcalf Bertha Morton Fellowship

Matt Metz UM GradCon Best Presentation 2017

Carly Muench Philip L. Wright Research Awards

Zach Miller George Melendez Wright Student Travel Scholarship and Student Scholarship for the 13th Biennial Scientific Conference on the Greater Yellowstone Ecosystem

Eric Palm 2017 WCS-Canada W. Garfield Weston Fellowship

Scott Robinson Institute on Ecosystems Graduate Enhancement Awards

Lauren Sullivan Institute on Ecosystems Graduate Enhancement Awards

Ruth Swaney UM Student Diversity Leadership Award

Jack Whittle Institute on Ecosystems Summer Undergraduate Internship Program