Student scholarships, faculty/staff awards

On April 27, 2016, the College of Forestry and Conservation distributed $250,000 in scholarships to 100+ students, thanks to the generous support of many private donors. We also recognized outstanding students, faculty, and staff members with several awards.2016 scholarship and award recipients

Dean's Award for Outstanding Senior: Hope Radford
Steve Running Researh Award: Ash Ballantyne
Wambach Faculty Service Award: Beth Dodson and Lisa Eby
Dean's Award for Extraordinary Service: Jim Adams and Mike Sweet

Druids Senior Service Award: Lara Antonello
Druids Outstanding Professor Award: Chad Bishop
Foresters' Ball Awards: Madison Barnett | Jess Brammer | Andrew Brown | Eamon Burke | Ben Hebert | Hank Johnson | Becca Mosson | Emily Onderbeke | John Parcell | Carly Stinson

2016 Student Scholarship Recipients

Juan Alvarez Christian Bowers Memorial Scholarship and Hawkins Family Scholarship
Alexandra Anderson Mary Cardell Moore Memorial Scholarship Endowment
Brittany Austin National Smokejumpers Association Trail Maintenance Award
Lindsey Barnard Mike Barker Scholarship
Alexis Billings Dan Pletscher Scholarship for Avian Science
Gavan Borgias Robert S. Morgan Memorial Scholarship
Jeremy Brooks Susan Churchill Scholarship
Aevind Burgess Forestry Alumni Memorial Scholarship
Korie Campbell Hawkins Family Scholarship
Lione Clare Danny On Memorial Fund
Annie Cooper Systems for Environmental Management Scholarship
Lawrence Crofutt Richard J. Hansen Scholarship Fund
Steven Cross John R. Milodragovich Scholarship and Peter C. Kotte Memorial Scholarship
Justin Crotteau George E. Bright Memorial Scholarship
Alicia Deal Phillip L. Wright Memorial Research Award
Connor De Angelis Hawkins Family Scholarship
Jessica DellaRossa Russell M. Gates Memorial Scholarship
Charles Early Charles L. Tebbe Memorial Scholarship and Hawkins Family Scholarship
Danielle Fagre Don Bedunah Memorial Scholarship
Dale Farrand James A. (Smokey) Alexander Memorial Scholarship Endowment
Sarah Gaulke Kenneth P. Davis Scholarship
James Goerz Thomas H. Leik, Sr. Wildlife Biology Scholarship
Rachel Grabenstein Blackfoot Forest Protective Association Joe Sieminski Award and James Salinas Memorial Scholarship
Dylan Gumminger Mary Cardell Moore Memorial Scholarship
Kadie Heinle Wesley M. Dixon Scholarship for Montana Students
Kristina Hills Lee Clark Memorial Scholarship
Haley Hodge Fred H. Mass Scholarship and Mr. and Mrs. A.M. Mikalson Scholarship
Jackson Holte Worf Family Memorial Wilderness Scholarship
Kathryn Jacquet Melvin S. Morris Award
Clancy Jandreau Marlene and Arne Jacobsen Endowed Forestry Scholarship and Phillip L. Wright Research Award
Katelynn Jenkins Systems for Environmental Management Scholarship
Luke Johnson Wesley M. Dixon Scholarship for Montana Students
Madison Kerns Westslope Chapter of Trout Unlimited Scholarship
Tracy Knapp Recreation Management Excellence Scholarship
Marea Kuehl Russell Nagle Scholarship
Thomas Lang Doris & Kelsey C. Milner Memorial Scholarship

Rebecca Levandowski Robert Frederick Herring Memorial Scholarship
Nima Madani Robert L. Dennee Scholarship
Colin Maher Wyman & Patricia Schmidt Family Endowed Scholarship in Forest Ecology and Silviculture
Nicolas Matallana Aaron Caplan Scholarship
Christine McManamen Zane and Betty Smith Scholarship
Peter Metcalf Phil Janik Graduate Scholarship
Zachary Miller Stacie Ann DeWolf Memorial Scholarship
Anna Moeller George & Mildred Cirica Graduate Student Support Fund
Neil Moore Herman William Gabriel Scholarship
Tyler Moulton Mary Jane Landt Memorial Scholarship
Megan Nasto George E. Bright Memorial Scholarship
Magdalena Noriega Bill Greenwald Scholarship
Lauren O’Laughlin Benjamin Rosenberg Cohen Memorial Scholarship
Kate Page John Fidler Memorial Scholarship
Sam Pannoni Westslope Chapter of Trout Unlimited Scholarship
John Parcell Garrett Grothen Memorial Scholarship
Charlotte Reed Fay G. Clark Memorial Scholarship

Mary-Ellen Reyna Bruce and Catherine Fortin Scholarship and Susan Neal Scholarship
Joshua Reynolds Wesley M. Dixon Scholarship for Out-of-State Students
Nathaniel Robinson George R. Myers Scholarship Fund
Zachary Robinson George E. Bright Memorial Scholarship
Julie Savage Richard F. Johnson Legacy in Forestry & Conservation
Eryn Schneider George E. Bright Memorial Scholarship
Samuel Scott Ron Barger Memorial Scholarship
Kyra Searcy Myrick-Hansen Memorial Scholarship
Sarah Sells George & Mildred Cirica Graduate Student Support Fund
James Semling Samuel Cooper Howell Sylvester Memorial Scholarship
Mandy Slate Phillip L. Wright Research Award
Trevor Smith Philip L. Wright Research Award
Laura Stein Marlene & Arne Jacobsen Endowed Forestry Scholarship
Savannah Stewart Soka’piiwa Scholarship
Jeffrey Strait Les Pengelly Scholarship
Leah Swartz Graduate Scholarship in Natural Resource Conservation Policy
Lauren Swett Samuel Cooper Howell Sylvester Memorial Scholarship
Alexis Tate SCIF Sables Susan & John Monson Hunting Heritage Scholarship
Wyatt Trull Edward F. Barry Memorial Scholarship

Dakota Vaccaro Burchenal Leadership Scholarship
Anna Valentine GM Monk DeJarnette Scholarship
Clare Vergobbi Tom Spaulding Memorial Fund
Sophia Weinmann Elenore H. Schofield & Donald J. Schofield Scholarship and Phillip Wright Memorial Research Award
Jack White Anthony B. and Edna Helding Evanko Scholarship
Taylor Wilcox Wesley M. Dixon Graduate Fellowship
Kelsey Williams Howard C. Lee Memorial Scholarship
Philip Williams Zuuring/MAGIP Graduate GIS Scholarship
Sydney Young Mary Cardell Moore Memorial Scholarship

Scholarships for incoming students

Jacob Aguirre Castles Brothers Scholarship
Michael Flunker | Daniel Johnson Mary Cardell Moore Memorial Scholarship
Dominic Cuellar | Hunter Droegmiller | Sawyer Johnson | Devin Martinez | Landen Spencer | Adele Underwood | Jack Whittle Mr. and Mrs. A.M. Mikalson Scholarship
Logan Harsh | Johnathan Woods Drew van Teylingen Scholarship
Austin Kissinger | Sarah Morton | Victoria Parker Hawkins Family Scholarship

Other scholarships awarded to students this year

Sophia Weinmann Fulbright Award
Alex Barton Wyss Scholars Program for Conservation Leaders in the American West
Claire Vergobbi Udall Scholar and Institute on Ecosystems Undergraduate Research Fellowship
Megan Nasto NSF Doctoral Dissertation Improvement Grant and Smithsonian Tropical Research Institute Fellowship
James Goerz | Shannon Forshee NSF Graduate Research Fellowship
Joseph LaManna EPA Star Fellowship Award
Andrew Boyce | Sarah Sells Wildlife Biology PoND Travel Grant
Karolina Fierro-Calderon PEO International Peace Scholarship
Rennie Winkelman Best Student Poster, Western Division AFS
Annie Cooper NASA Earth Systems Fellowship
Jesse Bunker UM Best Student Project Award at UMCUR
Elena Nikoleava Jerry O’Neal Fellowship

Irene Evers Undergraduate Research Scholarship
Jeremy Brooks
Trevor Smith
Tanner Traxler

Bertha Morton Graduate Fellowships
Brett Addis
Alexis Billings
Justin Crotteau
Christine McManamen
Matthew Metz
Sarah Sells
Sophia Weinmann
Taylor Wilcox

Download a pdf of the program from our awards reception